Sari la conținut
PublicumBihor

Muzeul Țării Crișurilor: Șezătoarea de la muzeu începe pe 16 octombrie

Muzeul Țării Crișurilor reia Șezătoarea lunară între 16.10.2026 și 24.06.2027; prima întâlnire e vineri, 16 octombrie, ora 17:00, la sediul muzeului.

Anunț emis de Muzeul Țării Crișurilor

WhatsApp

Pe scurt

Obiect
Șezătoarea de la muzeu — activități lunare despre portul popular (cămașa lungă și zadia de lână)
Data probei sau a ședinței
16.10.2026
Perioadă
16.10.2026 – 24.06.2027
Unde
Muzeul Țării Crișurilor, Str. Armatei Române nr. 1/A

Ce trebuie să faci

  1. 1Notează data: 16.10.2026, ora 17:00, la Muzeul Țării Crișurilor, Str. Armatei Române nr. 1/A
  2. 2Participă la întâlnirile lunare între 16.10.2026 și 24.06.2027 pentru prezentări și discuții despre portul popular
  3. 3Verifică programul detaliat la muzeu sau la afișele evenimentului înainte de fiecare întâlnire

Muzeul Țării Crișurilor — Complex Muzeal, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Oradea și Asociația „Prietenii Muzeului Țării Crișurilor”, organizează o nouă ediție a Șezătorii de la muzeu. Programul se desfășoară cu frecvență lunară, în perioada 16 octombrie 2026 – 24 iunie 2027, la sediul muzeului.

Despre ce este vorba

Ediția din acest an este dedicată portului popular vechi — în special cămașa lungă și zadia neagră de lână din zona Crișurilor, reconstruită pe baza descrierilor bibliografice, fotografiilor vechi și pieselor din colecție. Evenimentul aduce discuții, prezentări și expoziții tematice pornind de la piese muzeale, cercetări și mărturii istorice.

Prima întâlnire

Prima șezătoare are loc vineri, 16 octombrie 2026, ora 17:00, la Muzeul Țării Crișurilor (Str. Armatei Române nr. 1/A).

De ce merită să participați

Organizatorii propun o călătorie în portul popular de la sfârșitul secolului XIX și începutul secolului XX, cu explicații despre croiuri, tehnici de ornamentare și exemple din colecțiile muzeului. Evenimentul este potrivit pentru cercetători, meșteșugari, studenți și publicul larg interesat de patrimoniul vestimentar.

Participanții vor putea vedea piese restaurate, reproduceri documentate și vor afla sursele folosite în reconstituiri.

Întrebări frecvente

›Când are loc prima întâlnire?

Prima întâlnire este vineri, 16 octombrie 2026, ora 17:00.

›Unde se desfășoară Șezătoarea?

La Muzeul Țării Crișurilor, Str. Armatei Române nr. 1/A, Oradea.

Documentul oficial

Articolul rezumă anunțul publicat de Muzeul Țării Crișurilor. Termenele și condițiile valabile sunt cele din sursă.

Citește anunțul pe site-ul instituției

Ai găsit o diferență față de document? Semnalează o greșeală

Mai vechi: evenimente în Bihor

  1. Muzeul Țării Crișurilor organizează vernisajul expoziției „Uniforme și caschete”

    Muzeul Țării Crișurilor și Muzeul Serviciului Vamal din R. Moldova vernisază expoziția „Uniforme și caschete” la Oradea; organizatorii sunt mai multe instituții partenere.

    Muzeul Țării Crișurilor
  2. Spitalul Județean Bihor organizează Școala Mamei, 6–7 noiembrie

    Maternitatea Spitalului Clinic Județean Bihor organizează Școala Mamei gratuit, pe 06–07.11.2026, la DoubleTree by Hilton Oradea; înscrieri prin formular online.

    Spitalul Județean Oradea